| Liepos–rugpjûèio „Artuma“ – vasariðka ir tradiciðkai dviguba. Šio numerio tema – krikðèioniø veiklumas – itin opi ir atostogauti kvieèianti aktyviai. Nors ne taip jau seniai þurnale raðyta apie veiklià meilæ, bet „Laiðke skaitytojams“ redaktorius Darius Chmieliauskas pastebi, jog ápratome kas tyliai pakampiais pabambëti, kas garsiai paðûkauti TV eteryje, taèiau… vis maþiau ir veikliai kurti gërá.
Ar pamenate pasakà apie kaimo þmones, á ðventæ sutarusius atsineðti po àsotá vyno nuo kiekvienos ðeimos ir já supilti á bendrà statinaitæ? Paragavus paaiðkëjo, kad joje – tik nudaþytas uogiene vanduo. Ar neprimena ðis siuþetas mûsø elgesio visuomenëje kuriant bendràjá gërá ir visuotinæ gerovæ? Psichologë Zita Vasiliauskaitë iðsamiai apraðo ðá vengimo prisiimti atsakomybæ reiðkiná bei socialiná pasyvumà, ávardintinà kaip „tinginystës arba nieko nedarymo psichologijà“.
Bûti ar veikti? Kaip ir kur vingiuoja krikðèioniðkas „vidurio kelias“? Ar yra „tinkamas“ ir „netinkamas“ laikas apaðtalinei veiklai? Juk beviltiðkose gyvenimo situacijose itin svarbu ðalia savæs jausti tuos, kurie savo gyvenimo pavyzdþiu liudija gyvà viltá... Vaida Spangelevièiûtë-Kneiþienë svarsto apie Dievo malones kaip vengiamas iðpakuoti dovanas. Kaip Vieðpats jauèiasi, regëdamas toká mûsø elgesá?
Kun. Kæstutis K. Brilius MIC primena, jog darbø daug ir uþteks visiems; jis ragina nepasitikëti dabartinio liberalizmo doktrina, pilna „iðlaisvinimø“ nuo visko, kas bent kiek ápareigoja, reikalauja apsispræsti, bûti atsakingus. Sëdëjimas þiûrovo fotelyje prieð ekranà, nors ir teikia laisvës ir pasirinkimo iliuzijà, yra apgaulingas. Mygtukø paspaudimais, elektroniniais balsavimais reiðkiamos „nuomonës“ – tai ne pilietiðkas, atsakingas veiklumas ir jau jokiu bûdu – ne kûrybiðkas krikðèioniðkas elgesys!
Bendruomeniðko elgesio stokos ir Garliavos ávykiø kontekste dr. Artûras Lukaðevièius klausia, ar nereikëtø mums ðiandien dorinio atgimimo sàjûdþio? Ir pasitelkia net bibliná pavyzdá: kai prieð 3300 m. þydai iðgyveno nacionaliná iðsivadavimà ið Egipto nelaisvës, vidinio iðlaisvinimo jiems dar teko ilgokai palaukti…
Mindaugo Raduðio nuomone, krikðèionims iðkyla nelengva uþduotis, nes jie privalo suderinti ir aktyvø reiðkimàsi pasaulyje, ir mokëjimà bûti su savimi (juk tai viena pagrindiniø susitikimo su Dievu prielaidø!)… Taèiau ir tokiai dilemai spræsti galime rasti tvirtø pavyzdþiø, tarkime, Ignacas Lojola, daugybei valandø atsiskirdavæs ir melsdavæsis oloje, – apie ðá Kristaus kará raðo Vanda Ibianska.
Pavyzdþio galia – neiðmatuojama, ir ne tik auklëjant vaikus (kaip teigia Paulas Lemoine’as, ðákart tëvus mokantis sàþiningai ir motyvuotai naudotis bausmës ir atlygio metodais). Todël numeryje pristatomos ir ávairios savanoriðkos iniciatyvos, galinèios tapti ákvëpimo ðaltiniu kitø veiklai, pvz.: „Vilties kalnas“, „Šviesos dirbtuvës“. Tëvas Antanas Saulaitis SJ pasidalija ir tarptautiniø krikðèioniðkø iniciatyvø pavyzdþiais. Apie pamokomàjà þodþiø, o ne tik pavyzdþiø galià drásta priminti kun. Danielius Dikevièius. Mylëdami tik tuos, kurie myli mus, uþsidarome siaurame savanaudiðkumo rate ir mumyse nebelieka Dangaus karalystæ kurianèios jëgos. Vaikø meilë yra prieðinga savanaudiðkumui, todël jie – geriausi meilës mokytojai. Primindama tai, Èenstakavos Dievo Motinos ikona pradeda piligriminæ kelionæ po pasaulá uþ gyvybës ir meilës civilizacijà; Lietuvoje ði ikona vieðës po dienà visose vyskupijose (rugpjûèio 5–12 d.).
„Ar ðeima tikrai vertybë? Ar pinigø yra tik vaikø namams?“ – klausia Jolita Pukelienë. Ar nëra taip, jog ðeimø socialinës problemos daþniausiai sprendþiamos atimant vaikus ir apgyvendinant juos globos ástaigoje? Tad dar kartà – apie valstybinës paramos sistemas. Apie ðeimos politikos aktualijas taip pat raðo Algimantas Ramonas – juk birþelio 19-àjà Seime vyko pirmasis balsavimas, siekiant priimti LR Konstitucijos 38 straipsnio pakeitimus.
Taèiau ne vienas tekstas, kaip ir dera vasaros numeriui, skirtas atokvëpiui: tai ir Kristupo Kolumbo gyvenimo apþvalga, ir „Gero kino kampelis“. O apie fizinæ Dievo buveinæ – mûsø kûnus ir mitybà – raðo gydytojas Petras.
Vasara – atlaidø turtingas metas, to pamirðti neleidþia ir virðelá puoðiantis Švè. Mergelës Marijos Krikðèioniðkø Šeimø Karalienës paveikslas – tai gyvas priminimas ir raginimas atvykti á atlaidus Þemaièiø Kalvarijoje! Redakcija kvieèia dalyvauti visuose katalikiðkuose renginiuose, tad informuoja apie bûsimus atlaidus ir pamaldø juose laikà, Palaimintojo Jurgio Matulaièio metams skirtus renginius Marijampolëje ir kitur.
„Artumos“ redakcija atsisveikina iki rugsëjo ir linki Vieðpaties artumo, kad ir kur bûtume, – kaip darbe, taip ir poilsyje, – primindama: kad ant þemës bûtø taip, kaip danguje, turime atsiliepti á Jëzaus kvietimà ir veikti.
Rûta LAZAUSKAITË |